16 Mart 2014

Kahramanmaraş'ta Çekilen Dizi // Yedi Güzel Adam

Kahramanmaraş'ta devam eden bir dizi çekimi var. Sizlere bundan çok önce bahsetmiştim. Ama şimdi ise daha detaylı ele alacağım. Dizinin konusu aşağıdaki gibi.

Türk Edebiyatı’nda çok önemli bir yere sahip olan ve yakın tarihte edebiyatımızda iz bırakan Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Akif İnan ve Sezai Karakoç “Yedi Güzel Adam-Kara Lise” hikâyesinde yer alan isimlerdir.
Lise sıralarında edebiyata gönül veren; ortak duygu ve düşüncelerle yola çıkan Yedi Güzel Adam, genç nesle kimlikleri ve duruşları açısından ciddi örnek teşkil eder.
Yedi Güzel Adam’ın edebi kimliklerinin ve hayata karşı duruşlarının işleneceği hikâyede; her birinin kendi yaşam yolculuğu içinde verdiği sınavları, acıları, sevinçleri ve başarıları üzerinde durulacaktır.
1950’li yıllarda öğrencisi olduğu Kara Lise’ye, 1970’li yıllarda öğretmen olarak dönen Erdem Bayazıt, Kara Lise’deki öğrencilerinin hayatlarında zamanla çok önemli bir yer tutar.
Edebiyat öğretmeni olan Erdem, 1970’lerde artık kitapları yayımlanmış, kendi edebi kimliğini iyiden iyiye bulmuş, sevilen bir edebiyatçıdır.
Hikaye; dönemin önemli şairleri arasında yer alan Erdem Bayazıt’ın, Kara Lise’de öğrenciyken başlayan edebi yolculuğundan, öğretmen olarak Kara Lise’ye döndüğü zaman dilimine uzanan dönemi kapsar.
Yedi Güzel Adam hikayesinde mekân; Kara Lise ve Maraş’tan başlayıp İstanbul ve Ankara’ya, hatta Afganistan’a kadar uzanır. 1950’li yıllarda, lise sıralarında tanışmış ve kader arkadaşı olmuş Yedi Güzel Adam’ın hikayesinde amaç; öncelikli olarak, genç nesle bu değerlerimizi tanıtmaktır.
Yedi Güzel Adam’ın edebi kimlikleri, kişilikleri ve inançlarının işleneceği hikâye; yeni nesle rol model olacak bir karakteristiği kapsar.
Gençlerin hayalleri, inançları, etkileşimleri ve özel duygularının edebiyat aracılığıyla paylaşıldığı Kara Lise sıralarından, hayatın içine uzanan hikâye; Erdem Bayazıt’ın gözünden aktarılır.

Oyuncular
Ay sonunda TRT’de yayınlanmaya başlayacak olan dizide; Uraz Kaygılaroğlu (Erdem Beyazıt), Baran Akbulut (Cahit Zarifoğlu) Mertcan Sevimli (Rasim Özdenören), Kemal Uçar (Nuri Pakdil) Çağdaş Tekin (Ali Kutlay) Yiğit Çakır (Akif İnan) ve Orhan Kanalp (Alaaddin Özdenören) oyuncular rol alıyor. 

Kısa Tanıtım Filmleri

KPSS öğrencisiyim. Okuyorum kitap elbette onu bile girip paylaşamıyorum. Affedin.2 yorum:

 1. abuk sabuk okul dizileri varken böyle teması önemli bir dizi olması hoşuma gitti
  umarım beklediğim gibi eğitici ve öğretici olur.. gençlere örnek olan şakalaşma okuldan kaytarma haylazlık yapma dizilerinden daha önemli bir rol model olacağına inanıyorum ve sabırsızlıkla bekliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı fikirdeyim. Yani okul ile ilgili dizilerde o kadar gerçek dışı şeyler ele alınıyor ki...
   Fakat tanıtım filmlerinden de anladığım kadarıyla şiirlerle, sanatla dolu bir dizi olacak gibi :)

   Sil

Sizler benim için önemlisiniz.
Vakit ayırıp okuduğunuz yazıma bir de yorum atmak istediniz.
Sevindim.